dd skin builder : The file '/files/SchoolSolar/widgets/w_49930.ascx' does not exist. پروژه سرمایه گذاری کارخانه سیمان الرستن
اللغة العربیة
پروژه سرمایه گذاری کارخانه سیمان الرستن

پروژه سرمایه گذاری کارخانه سیمان الرستن

موقعیت پروژه نسبت به شهر حمص (مسیر جاده حمص به حما)

مختصات تقریبی محدوده پروژه

34.932575

N

36.749814

E

صنعت سیمان قبل از بحران سوریه، صنعتی سود ده بوده است و نیاز بازار حدود 12 میلیون تن در سال بوده است. در حال حاضر 3 کارخانه دولتی و یک کارخانه خصوصی وجود دارند که حدود 4 میلیون تن سیمان تولید می کنند. پیش بینی می‌شود در طی بازسازی مصرف سیمان تا حدود 30 میلیون تن در سال برسد. این موضوع با لحاظ اینکه در سوریه اکثریت ساختمان‌ها بتنی هستند و ساختمان اسکلت فلزی به ندرت استفاده می‌شود و همچنین این واقعیت که اکثر شهرهای سوریه آسیب جدی دیده و نیاز به بازسازی ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها دارند مشهود است.

بازسازی کارخانجات سیمان یکی از اولویت‌های صنایع سوریه است و مواد معدنی اولیه برای صنعت سیمان به مقدار کافی در سوریه وجود دارد و برای تامین آن جهت یک کارخانه سیمان با عمر 50 سال مشکلی وجود ندارد. اما تامین انرژی و سوخت مهمترین چالش این صنعت در سوریه می‌باشد. از آنجایی که ساخت یک کارخانه جدید سیمان به سرمایه گذاری کلانی نیاز دارد کارخانه الرستن با دارا بودن ساختمان ها و تجهیزات قابل استفاده نسبی یکی از گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری دراین زمینه می باشد.
ساخت این کارخانه در سال 1956 توسط شرکت آلمانی رین اشنایر آغاز شد و در سال 1960 به بهره‌برداری رسید. سیمان پرتلند به روش مرطوب و با ظرفیت 350 تن در روز محصول کارخانه بوده است. این کارخانه در سال 2011 با توجه به افزایش قیمت سوخت و مصرف دو برابری سوخت در روش مرطوب نسبت به روش خشک با عدم توجیه اقتصادی مواجه شد و تعطیل شد. در اواخر همان سال نیز کارخانه توسط معارضین اشغال و تا سال 2018 تحت تسلط آنها بوده است. بعد از آزادسازی، با توجه به نیاز بالای کشور سوریه به سیمان برای بازسازی و از طرفی تولید فراوان سیمان به روش خشک در کارخانه سیمان حما، کلینکر از کارخانه حما به این کارخانه می‌آید و به وسیله آسیاب موجود تبدیل به سیمان می‌شود.
این کارخانه دارای موقعیت دسترسی عالی در مرکز سوریه می‌باشد و از طرفی نزدیک رود عاصی و سد الرستن برای تامین آب می‌باشد. ضمناً برق شبانه روزی نیز از نیروگاه‌های الزاره و حمص قابل تامین است. هدف از سرمایه گذاری نوسازی تجهیزات کارخانه و تولید سیمان با روش‌های نوین می‌باشد. یعنی با تغییر تکنولوژی تولید سیمان پرتلند اقتصادی گردد. ضمن اینکه گزینه‌های دیگر سرمایه گذاری نظیر استفاده از تجهیزات این کارخانه برای پروژه‌های مشابه نظیر تولید سیمان سفید و یا ایجاد کارگاه مصالح ساختمانی و یا هر پیشنهاد سازنده دیگر نیز مد نظر می‌باشد. بدیهی است تعیین دقیق ظرفیت کارخانه و مبالغ سرمایه گذاری نیاز به حضور تیم کارشناسی از طرف سرمایه گذار دارد و در نهایت با اخذ نظرات طرف سوری، به قراردادی با توفق طرفین منجر خواهد شد.
فاصله کارخانه از شهر حمص 25 کیلومتر و تا شهر حما 28 کیلومتر است. فاصله ورودی کارخانه تا جاده اصلی کمتر از 1 کیلومتر می‌باشد. آدرس محل کارخانه: حماء، جاده حما، روبروی سد الرستن، کارخانه سیمان الرستن