dd skin builder : The file '/files/SchoolSolar/widgets/w_49930.ascx' does not exist. قوانین تجارت سوریه
اللغة العربیة
قوانین تجارت سوریه

قوانین تجارت سوریه

تجارت و انجام معاملات تجاری، از دیرباز وجود داشته و همواره بخشی از مردم، در تمام دنیا، به امر تجارت مشغول هستند. در واقع تجارت و بازرگانی، بخش جدا نشدنی از روابط مردم و جوامع را تشکیل می‌دهد. امروزه نیز کشورها به اهمیت تجارت، واقف هستند و می‌دانند که ضروری است تا بر معاملات تجاری، بازرگانی و سرمایه‌گذاری، قانون و مقرراتی حاکم باشد. بر همین اساس، در کشور سوریه پس از اتمام جنگ و نیازمندی این کشور به تجارت و ایجاد روابط اقتصادی با سایر کشورها، فضای تجاری و بازرگانی و کسب و کار، صاحبان سرمایه در این کشور را فراهم شده است. لذا سرمایه‌گذاران، فعالین اقتصادی و تجار ایرانی و سایر کشورها به فکر تجارت با کشور سوریه افتاده‌اند و این یک فرصت مناسب برای افزایش سرمایه و گسترش تجارت و کسب و کار است. آشنایی با قوانین تجارت سوریه از جمله ملزومات تجارت و سرمایه‌گذاری و کسب و کار در این کشور است.

برخی قوانین عمومی در سوریه
- ورود برخی از کالاها به این کشور ممنوع می‌باشد. این کالاها شامل اسلحه، بعضی از مواد غذایی فراوری شده، مواد مخدر، تنباکو و مشروبات الکلی است. در واقع صرفا دولت سوریه است که می‌تواند تنباکو و مشروب را وارد بازارهای خود کند. 

- درصورتی که از مواد مخدر استفاده کنید و یا آن را حمل کنید محکوم به حبس‌های طویل‌المدت خواهید شد. در برخی موارد حتی مجازات اعدام را هم در پی خواهد داشت. طی کردن دوران محکومیت به حبس در کشور سوریه باید در زندان‌های همین کشور به عمل آید. برای جلوگیری از این اقدامات و پیشگیری از این جرایم، دولت برای ورود به این کشور تدابیر سختگیرانه‌ای اعمال کرده است.

- توجه کنید که عکسبرداری از تاسیسات و مراکز نظامی این کشور مانند کشورهای دیگر ممنوع است. به علاوه در مراکز زیارتی کشور سوریه نیز باید از مامورین این کشور اجازه عکس‌برداری داشته باشید.

- اگر ارز خارجی و دلار خود را در مغازه‌ها و صرافی‌های غیرمجاز و غیرقانونی این کشور تبدیل کنید، کاری خلاف قانون انجام داده‌اید. این کار حبس و جریمه نقدی در پی خواهد داشت. 

- برای رانندگی در سوریه باید گواهینامه این کشور و یا گواهینامه بین‌المللی داشته باشید.


برخی قوانین خاص گمرکی
دولت سوریه در موارد ذیل، اجازه ورود موقت کالا از سایر کشورها بدون پرداخت مالیات اعطا می‌کند:

۱ - پروژه‌های خارجی: یک شرکت خارجی مجری پروژه در سوریه، میتواند برای تکمیل پروژه‌های مورد نیاز سوریه اقدام به واردات تجهیزات یا کالای مورد نظر نماید، مشروط بر اینکه پس از خاتمه کار آن تجهیزات یا کالا را Re-Export نماید .
۲ - سازمان‌های بین‌المللی: این سازمان‌ها میتوانند اقدام به واردات تجهیزات یا وسایل مورد نظر نمایند، مشروط بر آنکه آن تجهیزات یا وسایل Re-Export گردد.

۳ - توریست: افرادی که به عنوان توریست به سوریه سفر مینمایند، می‌توانند برای تردد از وسایل نقلیه شخصی به مدت ۳ ماه و با قابلیت ۱ ماه تمدید استفاده نمایند.

۴ - نمایشگاه‌های تجاری: شرکت کنندگان در این نمایشگاه می‌توانند کالاهای خود را برای بازدید بدون پرداخت مالیات، به سوریه وارد نمایند مشروط بر آنکه در خاتمه تمامی کالاها Re-Export گردد.

۵ -کارخانجات: کارخانجات فعال در سوریه می‌توانند مواد خام مورد نیاز خود را بدون پرداخت مالیات وارد این کشور نمایند، مشروط بر اینکه با هدف صادرات محصولات خود از سوریه فعالیت نمایند.

.

.

برخی بخشنامه وتصمیم های خاص بانک مرکزی سوریه

- تصمیم کمیته مدیریت بانک مرکزی سوریه به شماره 223/ل.أ در خصوص تامین مالی واردات  موسسات پذیرایی توریستی که  دارای مجوز واردات بر اساس تاییدیه وزارت گردشگری جهت واردات مواد ذکر شده در جدول پیوست  

- مصوبه کمیته مدیریت بانک مرکزی سوریه به شماره 112/ل. أ مورخ 28/1/2024 در خصوص تبیین منظور از تجارت خارجی در چارچوب اجرای مصوبه تقنینی شماره 5 سال 2024.  

- مصوبه کمیته مدیریت بانک مرکزی سوریه شماره 120/ل.إ ، مورخ 29/1/2024 در خصوص دستورالعمل اجرایی قانون شماره 34 سال ۲۰۲۳ که اجازه می دهد، به واتباع خارجی مقیم و غیر مقیم و سوری ها،
اعم از اشخاص حقیقی یا اشخاص حقوقی تا طلای خام (شمش) را وارد کنند.
به شرط که خارجی ها غیر مقیم که طلای خام (شمش )را وارد می کند، موظف اند به خرید طلای ساخته شده در سوریه است 18 یا 21 عیار، به همان وزن طلایی که به سوریه آورد کرده است.   

- مصوبه کمیته مدیریت بانک مرکزی سوریه به شماره (21/ل.إ) مورخ 09/01/2024 در مورد رویه های مربوط به استفاده صادرکنندگان صنعتی از ارز حاصل از درآمدهای صادراتی آنها برای تامین مالی واردات مواد اولیه

و نیازهای تولید آنها برای تأسیساتی که تولیدشان از آن صادر می شود.  

- تصمیم کمیته مدیریت بانک مرکزی سوریه به شماره (20/ل.إ) مورخ 2024/01/09 در خصوص رویه هاى مربوط به ساماندهی تعهدات بازگرداندن ارز صادراتی برای کالاهای صادراتی و فسخ مصوبه شماره 1071 سال 2021

و اصلاحات آن است.  

- بخشنامه شماره 1/2/ص، مورخ 01/09/2024 بانک مرکزی سوریه که شامل راهنمایی در مورد تصمیم بانک مرکزی سوریه  شماره (20/ل.إ) سال 2024 مى باشد.  

- بخشنامه شماره 1/135/ص مورخ 26/08/2023 بانک مرکزی سوریه در خصوص اعمال ماده /10/ مصوبه شماره 1130/ل إ کمیته مدیریت بانک مرکزی سوریه برای سال 2023.     

- تصمیم کمیته اداره بانک مرکزی سوریه (1542/ِل.إ) مورخ 13/11/2023 در مورد اقدامات مربوط به موارد که استفاده از منبع تامین مالی از حساب واردکننده از خارج مجاز است.      

برخی بخشنامه وتصمیم های خاص کمیته اقتصادى سوریه

- مجوز واردات سرامیک و کاهش قیمت شاخص به ازا هر متر مربع صادر شد
مطابق درخواست اتاق بازرگانی دمشق این درخواست بررسی و تایید گردید. بر اساس این مجوز قیمت شاخص به ازا هر متر مربع 9 دلار تصویب گردید. همچنین نمونه هایی که در داخل سوریه تولید میگردند جهت حمایت از تولید داخلی با اضافه بهای هر متر مربع 10000 لیر سوری مجوز واردات خواهند گرفت   

 

  برای استفاده و آگاهی بیشتر، مجموعه‌ایی از قوانین سرمایه‌گذاری و تجارت کشور سوریه (متن عربی و ترجمه شده) را در پیوست‌های زیر در دسترس قرار داده‌ایم

فایل های ضمیمه
ردیف 
1. قانون شماره 18 - قانون سرمایه گذاری 2021 کشور سوریه - نسخه عربی
2. قانون شماره 18 - قانون سرمایه گذاری 2021 کشور سوریه - نسخه فارسی
3. قانون شماره 18 - قانون سرمایه گذاری 2021 کشور سوریه - نسخه انگلیسی
4. موافقتنامه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه - نسخه فارسی
5. موافقتنامه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه - نسخه اصلی فارسی
6. قانون 51 سال 2004 - دستورالعمل قراردادها و مناقصات سوریه - نسخه عربی
7. قانون 450 سال 2004 - شرایط عمومی قراردادهای سوریه - نسخه انگلیسی- عربی
8. قانون سرمایه گذاری در مناطق آزاد سوریه - نسخه عربی
9. قانون سرمایه گذاری در مناطق آزاد سوریه - نسخه فارسی
10. قانون تامین مالی واردات بانک مرکزی سوریه - قانون تمویل، قرار 1070 - نسخه عربی
11. قانون تامین مالی واردات بانک مرکزی سوریه - قانون تمویل، قرار 1070 - نسخه فارسی
12. قوانین گمرک سوریه - قانون 38 سال 2006 - نسخه عربی
13. اصلاحیه قانون شماره 18 (سرمایه گذاری) - قانون شماره 2 مورخ 2023 - نسخه فارسی و عربی
14. فرم های مورد نیاز برای درخواست بررسی و ثبت پروژه ذیل قانون 18 (سرمایه گذاری سوریه)
15. قانون خرید برق تولیدی از پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر - قانون شماره 41 سال 2022
16. تأسیس مؤسسه صرافی - قانون شماره 24 مورخ 2022
17. جدیدترین لیست کالا های وارداتی مجاز به سوریه