اللغة العربیة
پروژه سرمایه گذاری کارخانه سیمان لاذقیه

پروژه سرمایه گذاری کارخانه سیمان لاذقیه

موقعیت پروژه نسبت به شهر لاذقیه

مختصات تقریبی محدوده پروژه بر حسب UTM

35.680405

N

35.784412

E

کارخانه سیمان شهبای لاذقیه توسط سرمایه گذاری خصوصی و با تجهیزات سوییسی ساخته شد و در سال 1965 نیز شروع به فعالیت کرد و در ادامه و با توافق به دولت منتقل گردید.
این کارخانه با توجه به دارای بودن معادن آهک و سیلیس در شمال کارخانه، و معدن بزرگ سنگ در غرب کارخانه و از طرفی شناسایی معادن خاک رس، آهن و دیگر مواد معدنی در فاصله 3 کیلومتری اقدام به خرید معادن با ذخایر مناسب در سالهای 1980 تا 1990 نموده که از نقاط قوت کارخانه بوده و زمین های آن نیز در مالکیت کارخانه می باشد.
با توجه به مصرف زیاد سوخت در تولید سیمان و از طرفی توسعه بافت شهری در اطراف کارخانه و ملاحظات محیط زیستی بدلیل آلودگی های ایجاد شده ناشی از تولید سیمان، این کارخانه در سال 1998 تعطیل گردید و کلیه تجهیزات آن به کارخانه دیگری منتقل گردید.
در این مدت پیشنهادات مختلف سرمایه گذاری از قبیل استفاده از معادن سنگ برای تولید شن و ماسه، پرورش ماهی، گردشگری و غیره ارائه گردید که مورد تایید مدیر کل مجموعه شهبا قرار نگرفته است.
در نهایت این کارخانه با توجه به معادن موجود برای تولید آجر و مصالح ساختمانی و همچنین دارا بودن منطقه زیبا برای پروژه‌های تفریحی و گردشگری و یا هر پروژه جایگزین دیگری با ارائه پیشنهادات و طرح‌های مختلف مناسب می‌باشد.
بدیهی است که پیشنهاد فنی و مالی توسط سرمایه گذار ارائه خواهد شد و لذا جزئیات در فرآیند مذاکرات قراردادی با دولت سوریه نهایی خواهد شد.