اللغة العربیة
فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سوریه

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سوریه

سوریه تا قبل از سال‌های بحران، تنها صادرکننده‌ی کالا از میان اعضای اتحادیه‌ی عرب بوده و در زمانی نه چندان دور از پویاترین اقتصادهای خاورمیانه بوده، دولت مرکزی سوریه حامی تولید بوده و هست. به همین دلیل این کشور از نظر اقتصادی می‌تواند در میان مدت، روزهای طلایی خود را بازیابد.

روزهای اوج صادرات سوریه 
نفت، کشاورزی، تولیدصنعتی و صنعت توریسم از منابع درآمدزایی دولت سوریه بوده که در حال حاضر سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی برای احیای دوباره‌ی این صنایع صورت گرفته است. درحال حاضر نیز دولت اتکای زیادی به کشورهایی نظیر ایران و روسیه و چین برای تامین نیاز بخش‌های مختلف صنعت دارد.


وضعیت کنونی

با توجه به آغاز فرآیند فعالیت‌های بازسازی در سوریه، تلا ش دفتر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و سوریه بر این است تا بر مبنای حضور در سوریه، بتواند پروژه‌های کلیدی که توسط دولت سوریه برای سرمایه‌گذاری معرفی می‌شوند را شناسایی کرده و به سرمایه‌گذاران خصوصی و دولتی ایرانی معرفی نماید. بدیهی است در حال حاضر با توجه به شرایط موجود در سوریه، این فرصت برای سرمایه‌گذاران ایرانی مهیاست تا به دور حضور از رقبای قدرتمند نسبت به سرمایه‌گذاری در سوریه اقدام نمایند.
جمهوری اسلامی ایران با توجه به روابط دوستانه و قدیمی با جمهوری عربی سوریه و سندهای راهبردی اقتصادی که با این کشور به امضا رسانده، و همچنین وجود توانمندی‌های فنی و مهندسی، می‌تواند فعالیت‌های سرمایه‌گذاری مناسبی را در این کشور انجام دهد.
مشارکت در بازسازی سوریه در حوزه‌های مختلفی فراهم است که از جمله آنها می‌توان به حوزه زیرساخت برق، راه، مسکن، نفت و گاز و انواع صنایع کلیدی مانند سیمان، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، فولاد، صنایع مهندسی، نساجی و کشاورزی اشاره کرد. ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و سوریه نیز قصد دارد با بهره‌گیری از مجموعه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در جهت رفع موانع و گسترش روابط اقتصادی دو کشور و اعتلای این روابط و پیگیری تحقق توافق‌ها و تفاهم‌های حاصله و در همکاری و هم افزایی با سایر نهادهای مربوطه اقدام نماید.
در این خصوص ستاد لیست اولویت‌های سرمایه‌گذاری سوریه را از وزارتخانه‌های مربوطه دریافت کرد و در بخش پروژه‌های تارنمای ستاد در دسترس به عنوان یک راهنمایی اولیه در اختیار سرمایه‌گذاران ایرانی قرار داده شده است. این مطالب برای اخذ یک دید کلی از پروژه‌ها بوده تا سرمایه‌گذاران ایرانی بتوانند بدون نیاز به سفر به سوریه و بازدید، این اطلاعات اولیه را کسب نمایند. بدیهی است هرگونه اطلاعات تخصصی‌تر نیاز به انجام بازدیدهای تخصصی، تهیه پیشنهادات فنی و مالی دارد که باید توسط سرمایه‌گذاران تهیه شود.