dd skin builder : The file '/files/SchoolSolar/widgets/w_49930.ascx' does not exist. ثبت شرکت در سوریه
اللغة العربیة
ثبت شرکت در سوریه

ثبت شرکت در سوریه

اگر تصمیم گرفته‌اید در سوریه فعالیت اقتصادی کنید. ثبت شرکت و داشتن شخصیت حقوقی از ضروریات بوده و به فعالیت اقتصادی شما اعتبار می‌بخشید. شرکت‌های ثبت شده تضمین کننده اعتبار، تعهدات و حق و حقوق افراد مرتبط با آن حوزه کاری اعم از کارمندان و یا مشتریان هستند، تبدیل کردن یک فعالیت اقتصادی پایدار و سودآور با یک شرکت ثبت شده می‌تواند بر ارزش و هویت شما بیافزاید و باعث افزایش هرچه بیشتر سودآوری فعالیت شما در آینده شود. حتما سوال‌هایی در رابطه با مراحل و چگونگی ثبت شرکت برایتان پیش آمده است. در این مطلب تلاش می‌کنیم به سوال‌های شما و مراحل ثبت انواع شرکت‌ها پاسخ دهیم با ما همراه باشید.

اهمیت ثبت شرکت در سوریه (و توجیه اقتصادی)
به دلیل مجاورت کشور سوریه با مدیترانه، کشور سوریه فرصت بسیار مناسبی جهت ورود به بازارهای جهانی است و می‌توان سوریه را به عنوان یک هاب در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا در نظر گرفت. همچنین کشور سوریه با جمعیت حدود 19 میلیون نفر و جمعیت رو به افزایش و بازگشت مهاجران و مهاجرت معکوس بعد از جنگ؛ به عنوان یک مقصد بالقوه جهت کالاها و خدمات فنی و مهندس ایران به شمار می‌رود. لزوم ثبت شرکت در سوریه و شروع فعالیت های اقتصادی به دلیل شرایط خاص کشور ایران و سوریه ( شرایط تحریمی) تجارت با سوریه دارای چند پیش شرط ضروری است که در وهله ی اول می توان به ثبت شرکت در سوریه اشاره کرد. در نظر داشته باشید که برای ثبت شرکت در سوریه باید حتما در همان حوزه‌ای که محل فعالیت شرکت است آن را ثبت کنید. وظیفه ثبت شرکت در سوریه بر عهده بخش مدیریت شرکت‌ها می‌باشد که در وزارت تجارت داخلی و حمایت از مصرف کننده سوریه قرار دارد. هزینه‌های ثبت شرکت در سوریه هم بستگی به نوع شرکتی دارد که ثبت می‌کنید. به عنوان مثال اگر بخواهید شرکت سهامی خاص ثبت کنید باید هزینه بیشتری از ثبت شرکت با مسئولیت محدود بپردازید.

شرایط ثبت شرکت در سوریه

سوریه از نظر تجاری در نقطه ای که خواستار جذب سرمایه گذاران خارجی در کشور خود می باشد تا بتواند نسبت به بازسازی کشور اقدام نماید از همین روی امکان ثبت شرکت با مالکیت صد درصد خارجی در این کشور مهیا است. قانون شرکت‌ها در قالب مصوبه سال 2011، اجازه ایجاد برخی از تشکل‌های تجاری را صادر نمود و بر اساس این قانون تشکل‌های به صورت شرکت‌های تجاری و یا خدماتی ایجاد گردید که مهمترین آنها شرکت‌های سهامی، شرکت‌های با مسئولیت محدود و شرکت‌های مشارکتی هستند. ذکر این نکته ضروری است که هیچ محدودیتی برای مالکیت خارجی در ترکیب هر یک از آنها وجود ندارد. امکان ثبت شرکت با مالکیت صد درصد اتباع خارجی در سوریه بلامانع است. شرکت‌هایی که در سوریه با مالکیت افراد خارجی تشکیل شده‌اند ملیت سوری خواهند یافت و می‌توانند فارغ از ملیت سهامدارانشان، مالکیت املاک و مستغلات مورد نظرشان را به هر تعداد، در سوریه داشته باشند. علاوه بر این، یک شرکت باید در حوزه تجاری استان محل اقامت خود ثبت تجاری گردد. ثبت تجاری شرکت‌ها تحت اختیار قسمت مدیریت شرکت‌ها در وزارت تجارت داخلی و حمایت از مصرف کننده قرار دارد.هزینه ایجاد و ثبت شرکت با مسئولیت محدود (LLC) کمتر از مبلغ مربوط به شرکت سهامی خاص (JSC) است.

روش دیگر برای دریافت مالکیت ۱۰۰ درصدی غیر سوری این است؛ برای ثبت شرکت در سوریه نیاز به یک شریک سوری دارید اما این امکان برای اشخاص ایرانی وجود دارد که شرکت خود را با ۹۹% مالکیت برای خود و عدم اختیار شریک سوریه‌ای در هیچ یک از تصمیمات شرکت به ثبت برساند و از برخی مزایای قانونی نیز برخوردار شوند. البته وجود این شریک سوری تا زمانی الزامی است که اقامت تجاری کشور سوریه را اخذ نمایید و بعد از آن مالکیت ۱۰۰% شرکت خودتان در اختیار خودتان می‌باشد. مهم‌ترین شرکت‌هایی که قابلیت ثبت دارند شرکت‌های مشارکتی، مسئولیت محدود و سهامی هستند.

- ثبت شرکت در سوریه دارای مراحل متفاوت و مختلفی می باشد که این مراحل به شرح ذیل هستند:

طبق قانون این کشور، شرکت‌های خارجی می توانند به شکل شعبه، نمایندگی و دفتر منطقه‌ای به ثبت برسند. البته تا زمان دریافت مجوز حق انجام فعالیت تجاری مدنظر خود را ندارند. در مرحله اول باید یک درخواست برای وزارت اقتصاد و تجارت خارجی سوریه فراهم کنند. این درخواست برای ثبت شرکت در سوریه باید حاوی مطالب خاصی باشد. از جمله نوع و اسم شخصیت حقوقی، ملیت، مکان دفتر مرکزی، میزان سرمایه، نام و سایر مشخصات مدیرعامل و شرکا و اعضای هیئت مدیره و حسابرس شرکت، نام فردی که برای انجام مراحل ثبت نام مجوز دارد و ایمیل شخص حقوقی. 

شرایط ثبت شرکت در سوریه
توجه کنید که اسناد و مدارک خواسته شده برای ثبت شرکت در سوریه باید حتما به زبان عربی ترجمه شوند. این اسناد ضمنا باید به تایید سفارت سوریه در تهران و وزارت امور خارجه سوریه برسند. پیش از این مراحل شما می‌توانید تقاضای رزرو نام شخص حقوقی خود را از وزارت تجارت داخلی و حمایت از مصرف کننده سوریه بکنید. این امر تقریبا 7 روز کاری زمان می‌برد و هزینه‌ای هم به دنبال دارد. همزمان با این مرحله شما باید شرکت نامه خود را نیز چاپ بفرمایید. این امر به ازای هر صفحه مبلغی به لیر سوریه هزینه در بردارد. مرحله بعدی که برای ثبت شرکت در سوریه باید انجام دهید افتتاح حساب در یک بانک برای شرکت است. همچنین باید اقدام به ثبت نام مالیات و خرید تمبر در وزارت امور مالی و بخش اداره مالیاتی آن بکنید. این امر هم چند روز زمان لازم دارد. به یاد داشته باشید که دریافت رسید تمبر هزینه‌ای برای شما به دنبال دارد. سپس شما باید سرمایه اولیه خود را به حساب بانکی شرکت واریز کنید. همچنین فراموش نکنید که باید کپی مدارک امضا شده که برای ثبت شرکت در سوریه ضروری است را به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل نمایید. سرانجام باید مهر شرکت را بسازید و در اداره تامین اجتماعی ثبت نام به عمل آورید.

مراحل ثبت شرکت جدید در سوریه در جدول زیر ارایه شده است

 شماره   مرحله عنوان مرحله    زمان‌لازم
  اول تقاضای رزرو نام شرکت در وزارت تجارت داخلی و حمایت از مصرف کننده     ۷ روز
  دوم افتتاح یک حساب بانکی برای شرکت، ثبت نام مالیات و خرید تمبر
در اداره مالیاتی وزارت امور مالی
    ۳ روز
  سوم چاپ شرکت نامه    یک روز
 چهارم واریز سرمایه اولیه شرکت به حساب بانکی     یک روز 
  پنجم ارائه کپی مدارک امضا شده الزامی به اداره ثبت شرکت ها     یک روز
  ششم ثبت نام در اداره تامین اجتماعی     یک روز
  هفتم ساخت مهر شرکت      ۳ روز

 

* برای آگاهی بیشتر عزیزان در خصوص انواع شرکت‌ها از نظر شخصیت حقو قی و قلمرو فعالیت و انواع شرکت‌ها از نظر ساختار تشکیل و اداره شرکت و مقررات عمومی شرکت‌های تجاری در کشور سوریه ، جزوه نظام حقوقی (قانون) شرکت‌ها در کشور سوریه به پیوست تقدیم می‌گردد.