dd skin builder : The file '/files/SchoolSolar/widgets/w_49930.ascx' does not exist. ایران در هوش مصنوعی؛رتبه نخست در شبکه‌های عصبی و سیستم‌های چندعاملی
۱۴۰۳/۰۴/۱۷

ایران در هوش مصنوعی؛رتبه نخست در شبکه‌های عصبی و سیستم‌های چندعاملی

جمهوری اسلامی ایران از جهت تولیدات علمی‌بین پنج کشور عربستان، ترکیه، مالزی، پاکستان و مصر در دو شاخه‌ شبکه‌های عصبی و سیستم‌های چند عاملی رتبه نخست را دارد و در موضوع اول با ۹۵۰ مدرک در سال ۲۰۱۴ و ارتقای آن به ۲ هزار و ۲۰۷ مدرک در ۲۰۲۳ موفق شد سیر صعودی را بین کشورهای پیشرو اسلامی تداوم بخشد.
ایران در هوش مصنوعی؛رتبه نخست در شبکه‌های عصبی و سیستم‌های چندعاملی

هوش مصنوعی که امروز از آن به عنوان قلب انقلاب صنعتی چهارم یاد می‌شود، یکی از بزرگترین رویدادها در دهه‌های اخیر است که می‌تواند مزایای زیادی برای کسب و کارها، صنایع و افراد جامعه به همراه داشته باشد.

هوش مصنوعی دانشی بسیار گسترده و پیچیده است که شاخه‌های متعددی نظیر رایانش بصری، پردازش زبان طبیعی، یادگیری ماشینی، رباتیک، شبکه‌های عصبی و سیستم‌های چندعاملی را در بر می‌گیرد.

بر اساس داده‌های پایگاه وب آو ساینس/ WOS، جایگاه جهانی ایران در فناوری شبکه‌های عصبی رتبه ششم و در بین کشورهای اسلامی رتبه اول را به خود اختصاص داده است. همچنین رتبه جهانی کشورمان در فناوری‌های هوش مصنوعی ۱۶، رایانش بصری و پردازش زبان طبیعی ۲۵، یادگیری ماشینی ۱۷، فناوری رباتیک ۲۷ و فناوری سیستم‌های چندعاملی ۱۲ است.

استفاده از فناوری‌ و نوآوری‌ فقط به معنای تولید مستندات و مقالات نیست بلکه شامل پیاده‌سازی و استفاده از آن در زندگی افراد و در حکمرانی مدیریت کشور است با توجه به برنامه‌های در حال تدوین در کشور توجه خاصی به هوش مصنوعی شده و انتظار است تا رتبه ایران از نظر استفاده از هوش مصنوعی در زندگی بهتر شود.

یکی از موضوعات مهم پیش‌بینی شده در برنامه هفتم توسعه، این است که سازمان‌ها و نهادهای مختلف باید برنامه‌های هوشمندسازی خود را بر اساس مصوبه ماده ۱۰۷ لایحه برنامه هفتم توسعه جایگاه سامانه‌های هوشمند، در مجموعه مشخص و در آن برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کنند.

اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در نهصد و یکمین نشست خود در ۳۰ خردادماه امسال کلیات سند ملی تاسیس سازمان و شورای راهبری هوش مصنوعی ایران را به تصویب رساندند که با تصویب کلیات سند ملی هوش مصنوعی و تاسیس سازمان ملی و تشکیل شورای راهبری هوش مصنوعی قرار است که کشورمان تا افق ۱۴۱۲ با برخورداری از زیست‌بوم هوش مصنوعی پیشرفته و نوآور مبتنی بر اصول و ارزش‌ها اتکا بر قابلیت و توانمندی‌های ملی و تعاملات بین‌المللی در بین کشورهای پیشرو در فناوری‌های هوش مصنوعی دنیا قرار گیرد.

ایران در جایگاه فناوری و شاخه‌های هوش مصنوعی کشورهای پیشرو جهانی در شبکه‌های عصبی پس از چین، آمریکا، هند، کره جنوبی و انگلستان در جایگاه ششم جای گرفته و ژاپن و آلمان و کانادا در رتبه‌های بعدی قرار دارند. اما ایران در بین کشورهای اسلامی رتبه اول را در دو شاخه هوش مصنوعی دارد و در این فناوری نسبت به دیگر کشورهای اسلامی عملکرد بهتری داشته است.

منبع : خبر گزارى جمهورى اسلامى "ارنا"

امتیاز شما