dd skin builder : The file '/files/SchoolSolar/widgets/w_49930.ascx' does not exist. بیش از ۲ هزار هکتار مجتمع گلخانه‌ای و شیلاتی راه اندازی می‌شود
۱۴۰۳/۰۱/۲۵

بیش از ۲ هزار هکتار مجتمع گلخانه‌ای و شیلاتی راه اندازی می‌شود

بیش از ۲ هزار هکتار مجتمع گلخانه‌ای و شیلاتی در قالب ۱۰ طرح فناورانه براساس توافق نامه ای بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و بنیاد تعاون زندانیان راه اندازی می‌شود.
بیش از ۲ هزار هکتار مجتمع گلخانه‌ای و شیلاتی راه اندازی می‌شود

توافق‌نامه توسعه زیست بوم دانش بنیان، فناور و کار آفرین در حوزه امنیت غذایی در قالب ایجاد و راه اندازی مجتمع‌های الگویی دانش بنیان در حوزه گلخانه و شیلات بین دفتر برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و بنیاد تعاون زندانیان امضا شد.

موضوع این توافق نامه ایجاد و راه اندازی ۱۰ طرح اقتصادی فناورانه در استان‌های تهران، هرمزگان، مازندران، بوشهر و سیستان و بلوچستان به مساحت مجموعا ۵۳۶ هکتار مجتمع گلخانه‌ای و حدود هزار و ۵۲۰ هکتار مجتمع شیلاتی است.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوی، در جهت اجرای این طرح ها در توافق نامه تاکنون سه طرح اولویت دار اعم از احداث نت‌هاوس برای تولید میوه‌های گرمسیری در سطح ۱۰ هکتار در شهرستان رودان استان هرمزگان، احداث گلخانه و ایجاد مرکز نوآوری گل‌های زینتی و شاخه بریده در شهرستان پیشوا استان تهران و احداث استخرهای پیش‌ساخته و مزرعه نانو حباب برای تولید فوق متراکم ماهی قزل آلا در سطح ۲۰ استخر در کلاردشت با ارزیابی‌های فنی و بازدیدهای صورت گرفته از طرف دفتر برنامه ملی مورد تایید اولیه قرار گرفته است.

براساس این توافق‌نامه، طرح های مذکور با رویکردهای نوین در حوزه سرمایه‌گذاری با تاکید بر روش‌های تامین مالی جمعی و بهره مندی از اعتبار مالیاتی، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و فناور در زنجیره ارزش و ارتقاء عملکرد تولید و اقتصاد محصولات گلخانه‌ای و شیلاتی اجرا خواهد شد.

همچنین با به‌کارگیری بسته‌های فناوری در اجرای صحیح و دقیق این توافق‌نامه، دستیابی به اهدافی همچون کمک به ایجاد گروه‌های همکاری اقتصادی در حوزه اقتصاد دانش بنیان با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، ارتقای جایگاه کشور در شاخص‌های مربوط به امنیت غذایی و تولید محصولات سالم گلخانه‌ای و شیلاتی، کمک به ارتقای شاخص‌های عملکردی تولید محصولات گلخانه‌ای و شیلاتی از قبیل کاهش مصرف آب، کاهش مصرف انرژی و افزایش میزان تولید در واحد سطح و اشتغال‌زایی پایدار و کمک به توسعه نیروی انسانی مستعد در راستای موضوعات این توافق‌نامه با استفاده از ظرفیت سرمایه انسانی اکوسیستم کارآفرینی و دانش‌بنیان کشور مورد انتظار است.

منبع : خبر گزارى جمهورى اسلامى " ایرنا "

امتیاز شما