dd skin builder : The file '/files/SchoolSolar/widgets/w_49930.ascx' does not exist. السودانی: اتصال خط راه آهن به ایران بخش حمل و نقل عراق را فعال می‌کند
۱۴۰۲/۰۶/۲۱

السودانی: اتصال خط راه آهن به ایران بخش حمل و نقل عراق را فعال می‌کند

نخست وزیر عراق گفت که اتصال خط راه آهن به ایران برای جابجایی مسافران، بخش حمل و نقل عراق را فعال می‌کند.
السودانی: اتصال خط راه آهن به ایران بخش حمل و نقل عراق را فعال می‌کند

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی عراق، «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق درباره اتصال راه آهن کشورش به ایران گفت که اتصال راه آهن با ایران برای انتقال مسافران است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی عراق و ایران در تلاش برای وضع یک سازوکار برای ساماندهی تجارت فیمابین هستند، اضافه کرد: ایران خواستار تعامل با عراق با هر ارزی به غیر از دلار شده است.

نخست وزیر عراق در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به اینکه جهان امروز درگیر مساله کم آبی است و عراق و منطقه نیز به دلیل تغییرات اقلیمی از آن رنج می‌برند،ادامه داد: تابستان امسال، سخت ترین فصل در تاریخ حکومت عراق بود.

السودانی گفت: ایران آب فراوانی در رود کارون رهاسازی کرده و عراق توانسته رهاسازی آب از سوی ترکیه را نیز افزایش دهد.

وی همچنین گفت: وزیر حمل و نقل عراق در عربستان، پرونده اتصال راه آهن با عربستان برای انتقال مسافران و حجاج را نیز بررسی می‌کند.

السودانی اظهار داشت که با اتصال راه آهن با هر کشوری برای انتقال کالا بدون تکمیل پروژه بندر فاو و جاده توسعه موافقت نخواهیم کرد و موضع ما ثابت است.

نخست وزیر عراق گفت: دولت عراق در اجرایی کردن دو پروژه جاده توسعه و بندر فاو جدی است.

وی با اشاره به اینکه پروژه گذرگاه بزرگ و جاده ابریشم، از عراق عبور نمی‌کند، ادامه داد که جاده توسعه بهترین، کوتاه ترین و کم هزینه ترین مسیر برای حمل و نقل و ترانزیت است.

نخست وزیر عراق با بیان اینکه پروژه فاو در ۲۰۲۵ به بهره برداری می رسد، افزود: به زودی کشورهایی که تمایل در مشارکت در پروژه جاده توسعه دارند را برای نشست در بغداد دعوت می‌کنیم.

این مقام مسئول عراقی تصریح کرد که کنفرانس بغداد ۲۰۲۳ بیان کننده فلسفه دولت عراق در مدیریت روابط خارجی اش با کشورهای منطقه و جهان براساس منافع اقتصادی است.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت که تحرکات اخیر آمریکا برای تغییر نیروهای حاضر در سوریه با یک تیپ دیگر بود.

وی توضیح داد که تحرکات در پایگاه‌های عراقی که شامل مستشاران است، با موافقت دولت عراق صورت می‌گیرد و هیچ تحرکی بدون اطلاع دولت عراق وجود ندارد.

السودانی سفر هیئت امنیتی از عراق به آمریکا را بسیار موفق ارزیابی کرد.

نخست وزیر عراق با اشاره به دستیابی به اطلاعاتی مهم از اماکن سرکردگان داعش در عراق و هدف قرار دادن آنها، گفت که عراق به نیروهای رزمی خارجی نیازی ندارد و این را صراحتا اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه عراق بخشی از تلاش بین المللی برای مبارزه با داعش است، گفت که کمیته مشترک عراق و آمریکا نشست خود را نیمه سپتامبر برای تعیین چگونگی رابطه عراق با ائتلاف بین المللی تشکیل می دهد.

امتیاز شما