۱۴۰۲/۰۲/۲۶

رشد 12 درصدی واردات هند از ایران.

مبادلات تجاری ایران و هند در ۳ ماهه نخست سال جاری میلادی به ۵۱۰ میلیون دلار رسید و واردات هند از ایران در این دوره ۱۲ درصد رشد کرد.
رشد 12 درصدی واردات هند از ایران.

وزارت بازرگانی و صنعت هند کل مبادلات تجاری این کشور با ایران در سه ماهه نخست سال جاری میلادی را ۵۱۰ میلیون دلار اعلام کرد.

مبادلات تجاری ایران و هند در این دوره با افت ۲۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. کل مبادلات تجاری دو کشور در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۶۷۸ میلیون دلار اعلام شده بود.

کاهش مبادلات تجاری ایران و هند در سه ماهه ۲۰۲۳ ناشی از افت صادرات این کشور به ایران بوده است. صادرات هند به ایران در ماه‌های ژانویه تا مارس امسال افت ۳۷ درصدی را تجربه کرده و به ۳۲۲ میلیون دلار رسیده است. هند در سه ماهه نخست سال میلادی گذشته ۵۱۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

اما واردات هند از ایران در سه ماهه نخست امسال رشد ۱۲ درصدی داشته و به ۱۸۸ میلیون دلار رسیده است. هند در مدت مشابه سال قبل ۱۶۸ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

بر اساس این گزارش برنج بیشترین سهم را در صادرات هند به ایران در سه ماهه نخست امسال داشته و ۶۳ درصد از کل صادرات هند به ایران در این دوره مربوط به برنج بوده است. میوه با ۱۵ میلیون دلار و چای با ۱۰ میلیون دلار به ترتیب دومین و سومین کالای صادراتی هند به ایران بوده‌اند.

فرآورده‌های نفتی نیز بزرگ‌ترین کالای وارداتی هند از ایران در سه ماهه نخست ۲۰۲۳ بوده و هند ۶۵ میلیون دلار فرآورده نفتی ایران را در این مدت وارد کرده است. میوه و مواد اولیه تولید رنگ هر کدام با ۴۶ میلیون دلار در جایگاه دوم قرار داشته‌اند.

امتیاز شما