۱۴۰۱/۱۲/۱۳

سرمایه‌گذاری صنعتی درشهرستانهای کم‌برخوردار در اولویت است/ توسعه فاز 14 پارس جنوبی با متخصصان داخلی.

معاون وزیر صمت گفت: در طرح توازن منطقه‌ای قصد داریم سرمایه‌گذاری‌های جدید صنعتی را به بیش از ۲۶۰ شهرستانی هدایت کنیم که تاکنون سرمایه‌گذاری اندکی در آنجا انجام شده است.
سرمایه‌گذاری صنعتی درشهرستانهای کم‌برخوردار در اولویت است/ توسعه فاز 14 پارس جنوبی با متخصصان داخلی.

به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، علی نبوی، در یک برنامه‌ تلویزیونی، درباره توازن منطقه‌ای‌گفت: در دولت سیزدهم یکی از برنامه‌های وزارت صمت، توازن سرمایه‌گذاری و نوسازی است که سازمان گسترش وظیفه مهمی در این حوزه دارد.

رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران،  افزود: در کشور در دهه‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های صنعتی زیادی انجام شده اما متوازن نبوده است. مثلا در زنجیره تولید محصولی همچون فولاد با عدم توازن مواجه هستیم، به‌طوری‌که در بخش نورد، سرمایه‌گذاری زیادی انجام شده، اما در حلقه‌های پایین‌تر مثل تولید شمش و ورق، سرمایه‌گذاری ناکافی بوده است.

به گفته رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، یکی از اهداف توازن منطقه‌ای، رفع نواقص در حوزه سرمایه‌گذاری‌ها در زنجیره‌های تولید است.

وی افزود: در برخی مناطق، سرمایه‌گذاری بیش از حد بوده که با کمبود نیروی کار مواجه شده است. در مقابل، در برخی مناطق، سرمایه‌گذاری بسیار اندک بوده و سبب افزایش شدید بیکاری در آنجا شده است. علاوه بر این، مهاجرت‌های ناشی از عدم توازن سرمایه‌گذاری، مشکلات اجتماعی و سیاسی هم ایجاد کرده است.

نبوی اظهار داشت: باید در مناطقی سرمایه‌گذاری کنیم که مانع موج مهاجرت مردم شویم. برای همین منظور، مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاری در شهرهای هدف قرار داده‌ایم. از ۴۶۵ شهرستان کشور، ۱۰۷ شهرستان جزو منطقه یک و ۱۵۶ شهرستان جزو منطقه دو سرمایه‌گذاری هستند یعنی سرمایه‌گذاری صنعتی در آنها صفر یا بسیار اندک است.

وی اعلام کرد که در مناطق ۳ و ۴ دیگر مشوقی برای سرمایه‌گذاری جدید ارائه نخواهد شد چون تقریبا اشباع شده‌اند، البته پروژه‌هایی که از قبل در حال اجرا است، با پیگیری‌های وزارت صمت در اولویت تکمیل قرار دارند.

منبع خبر.

امتیاز شما