۱۴۰۲/۰۸/۱۷

در سفر معاون اول رئیس جمهور به چین چه گذشت؟

معاون اول رئیس جمهور اخیرا با دعوت رسمی نخست وزیر چین برای شرکت در افتتاحیه اکسپوی بین‌المللی واردات چین عازم «شانگهای» محل برگزاری این نمایشگاه شد.
در سفر معاون اول رئیس جمهور به چین چه گذشت؟

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: اکسپوی بین‌المللی واردات چین یکشنبه 14 آبان به وقت ایران در شانگهای آغاز به کار کرد. این نمایشگاه، یک نمایشگاه تجاری است که از سال ۲۰۱۸ در شانگهای برگزار می‌شود و اولین اکسپو در سطح ملی با موضوع واردات در جهان است که شرکای آن شامل سازمان تجارت جهانی، کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل و سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل متحد هستند.

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور نیز روز شنبه با دعوت رسمی «لی‌ چیانگ» نخست وزیر چین برای شرکت در افتتاحیه اکسپوی بین‌المللی واردات چین عازم «شانگهای» محل برگزاری این نمایشگاه شد.

اهمیت نمایشگاه

علیرضا پیمان پاک عضو هیات ایرانی درباره اهمیت این نمایشگاه گفت: نمایشگاه واردات چین بزرگترین نمایشگاه تجاری این کشور است و سال گذشته بعد از اینکه چندین سال که شرکت‌های ایرانی حضور جدی در این نمایشگاه نداشتند الحمدالله با پیگیری‌های سازمان توسعه و تجارت امسال بیش از ۵۰ شرکت ایرانی به صورت رسمی و به صورت فیزیکی در این نمایشگاه شرکت کردند و الحمدالله دستاوردهای خیلی خوبی را داشتند.

وی افزود: بیش از ۵۰ شرکت ایرانی در این نمایشگاه شرکت کردند که از این تعداد شرکت کننده حدود ۱۰ شرکت در حوزه محصولات کشاورزی فعال هستند. براساس آمار رسمی سال گذشته بیش از ۸۰ میلیارد دلار قرارداد در این نمایشگاه منعقد شده که این خودش یک فرصت بسیار خوب برای حضور شرکت‌های ایرانی است.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با سخنرانی نخست وزیر چین آغاز شد و در ادامه 8 تن از سران حاضر در جلسه به ایراد سخنرانی پرداختند که معاون اول رئیس جمهور نیز به عنوان پنجمین مقام عالی در مراسم افتتاحیه سخنرانی کرد.

نخست وزیر صربستان که یکی از سرانی بود که در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه سخنرانی کرد ضمن تاکید بر حمایت از طرح یک کمربند یک راه، گفت: دوست جاه طلب چین هستیم.

نخست وزیر کوبا نیز که دیگر سخنران افتتاحیه نمایشگاه اکسپوی بین‌المللی واردات چین بود از رویکرد این کشور در عرصه سیاست خارجی حمایت و تصریح کرد: چین بر دیگر کشورها فشار وارد نمی‌کند، در کار آنها دخالت نمی‌کند و حامی‌توسعه همه کشورهاست. کوبا در کنار چین است و نظام مالی جهانی به اصلاحات جدی نیاز دارد.

­­­­­­­­­­­معاون اول رئیس جمهور در ابتدای سخنانش در این مراسم کشتار بیش از ۱۰ هزار نفر در غزه محکوم کرد و از مجامع بین المللی خواست برای توقف این جنایات بیش‌از پیش تلاش کنند.

وی در مورد مسائل تجاری و اقتصادی افزود: افزایش یک‌جانبه‌گرایی، جریان تجارت بین‌المللی را تهدید می‌کند؛ جنگ تجاری بین کشورهای مختلف و تحریم‌های اقتصادی که به معنای واقعی کلمه تروریسم اقتصادی است، موانعی در برابر جهانی شدن اقتصاد ایجاد می‌نمایند.  مشکلات اقتصادی، تنها توسط یک کشور قابل حل نیستند و بنگاه‌های اقتصادی نیز، بی‌توجه به این چالش‌ها نمی‌توانند از رشد و پیشرفت خود اطمینان حاصل کنند.

منبع : خبرگزارى فارس

امتیاز شما