۱۴۰۲/۰۶/۱۶

ابوالغیط: روابط ایران و کشورها عربی پیشرفت داشته است

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب چهارشنبه شب گفت که روابط ایران و کشورهای عربی پیشرفت داشته است.
ابوالغیط: روابط ایران و کشورها عربی پیشرفت داشته است

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی ترکیه، ابوالغیط در کنفرانس مطبوعاتی پس از پایان یکصد و شصتمین نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب گفت که همه ما می‌بینیم که روابط ایران با عربستان و کشورهای عربی پیشرفت داشته و در عین حال بهبود روابط ترکیه و کشورهای عربی نیز وجود دارد.

وی افزود: شورای وزیران خارجه اتحادیه عرب گروهی از جلسات را در رابطه با کمیته‌های مربوط به ترکیه، ایران و موضوع فلسطین برگزار کرد.

دبیرکل اتحادیه عرب اضافه کرد: کمیته‌های وزارتی مربوط به ترکیه و ایران امروز در مقر اتحادیه عرب تشکیل جلسه دادند.

ابوالغیط گفت که کمیته‌های وزارتی مربوط به ترکیه و ایران تصمیم گرفتند بیانیه‌ای صادر نکنند و این تحولی است که رخ داده است.

وی همچنین درباره تحولات سودان هشدار داد و افزود: به جنگ داخلی فراگیر در این کشور نزدیک می‌شویم.

درگیری‌های مسلحانه در سودان از ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین ماه) میان نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سر قدرت آغاز شده و میانجیگری‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن و نشستن طرف‌های درگیر بر سر میز گفت‌ وگوها ثمری نداشته است.

تاکنون چندین بار در سودان با وساطت بین‌المللی آتش‌بس اعلام شده است اما طرف‌های درگیر به طور مداوم آن را نقض کرده‌اند.

این درگیری‌ها که در مناطق جداگانه سودان که بیشتر آنها در خارطوم متمرکز شده، ادامه دارد و صدها غیرنظامی‌کشته و یا زخمی‌شده‌اند.

اختلافات بین عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیتی و فرمانده ارتش سودان و محمد حمدان دقلو فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع پس از امضای توافقنامه چارچوب برای ایجاد دوره انتقالی و انتقال قدرت به غیرنظامیان علنی شد.

امتیاز شما