۱۴۰۱/۱۲/۱۴

افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی نماد توانایی و غرور ایرانی است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم شورای اسلامی، افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴ میدان مشترک پارس جنوبی از سوی شرکت ملی نفت ایران را نماد توانایی و غرور ایرانی آن هم در شرایط تحریم و با وجود همه محدودیت‌ها خواند و گفت: افتتاح ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی نماد اعتماد به نخبگان است.
افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی نماد توانایی و غرور ایرانی است.

عبدالعلی رحیمی مظفری در گفت‌وگو ، اظهار کرد: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی با ظرفیت روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شهری (متان)، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد و همچنین سالانه یک میلیون تن گاز مایع (ال‌پی‌جی) و یک میلیون تن اتان به‌منظور تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی‌با توان و ظرفیت داخلی منتج به نتیجه شده است که به طور قطع نقش بسزایی در رشد صنعت نفت و گاز کشور ایفا خواهد کرد.

وی حل چالش ناترازی گازی، افزایش صادرات محصولات گازی، صادرات دانش فنی و تکنولوژی و رسیدن به خودکفایی را نمونه‌ای از دستاوردهای حاصل از افتتاح فاز ۱۴ پارس جنوبی برشمرد و ادامه داد: نکته حائز اهمیت دیگر سود سرمایه‌گذاری در این پروژه است. حجم سرمایه‌گذاری انجام شده در این پروژه ۲.۷ میلیارد دلار اعلام شده که بنا به ارزیابی‌ها صورت گرفته در یک سال آینده بازگشت سرمایه محقق خواهد شد.

این نماینده مجلس گفت: فاز ۱۴ پارس جنوبی را همچنین باید نماد توانایی و غرور ایرانی دانست که در شرایط تحریم و با وجود همه محدودیت‌ها به بهره‌برداری رسیده است. بدون شک ادامه اجرای چنین پروژه‌هایی به مهارت افزایی متخصصان ایرانی کمک و آن‌ها را آماده می‌کند که در خارج از مرزها نیز چنین پروژه‌هایی را اجرایی کنند.

اتکا به توانمندی ایرانی

رحیمی مظفری اتکا به توان داخلی را از دیگر شاخصه‌های ارزشمند اجرای پروژه فاز ۱۴ پارس جنوبی برشمرد و بیان کرد: شرکت ملی نفت ایران با حمایت و اعتماد به مجموعه شرکت‌ها و متخصصان داخلی نمایشی از توانمندی در حوزه تولید گاز را رقم زده که مصداق کامل تحقق شعار "ما می‌توانیم" است.

به گفته عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴ همچنین نشانگر بلوغ و تعالی پیمانکاران و سازندگان داخلی کشور به شمار می‌آید.

وی توانمندی‌های شرکت ملی نفت ایران در حوزه نفت و گاز را روزافزون و قابل توجه خواند و اضافه کرد: شرایط حال حاضر بیانگر این است که روز به روز این توانمندی‌ها ارتقا پیدا می‌کند و صنعت نفت، گاز و پتروشیمی‌با روندی رو به رشد مشغول به فعالیت خواهند بود.

منبع خبر

امتیاز شما