۱۴۰۱/۱۲/۱۳

رونمایی از ‌استاندارد ملی برچسب انرژی کولرهای آبی‌/ بهینه‌سازی ۳۰۰۰ مگاواتی انرژی‌.

امروز و با حضور وزیر نیرو، از «استاندارد ملی برچسب انرژی کولرهای آبی» برای بهینه‌سازی ۳۰۰۰ مگاواتی برق، رونمایی شد.
رونمایی از ‌استاندارد ملی برچسب انرژی کولرهای آبی‌/ بهینه‌سازی ۳۰۰۰ مگاواتی انرژی‌.

 برنامه رونمایی از «استاندارد ملی برچسب انرژی کولرهای آبی» با حضور وزیر نیرو صبح امروز شنبه ۱۳ اسفند‌ در وزارت نیرو برگزار شد.

این ارتقای استاندارد با هدف کاهش ۳۰۰۰ مگاواتی تقاضای برق در دستور کار قرار گرفته است. بر این اساس ابزار مالی و قانونی برای اجرای این طرح ارتقای استاندارد برچسب انرژی با استفاده از ظرفیت ماده ۱۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی در کنار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در قالب ماده ۱۲ قانون رقع موانع تولیدپذیر است.

در این مراسم مهدی اسلام‌پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اهمیت بهینه‌سازی در مصرف گفت: انرژی با توجه به تحولات هوشمندتر شده و این مسئله نیازمند بروزرسانی استانداردهای ما است.

اسلام‌پناه با اشاره به پیشنهاداتی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی گفت: تهدید ناترازی انرژی در کشور ما نیازمند اقدامات مهمی است و مصرف غیر مولد باید حذف شود.

وی افزود: برای رسیدن به رشد اقتصادی، بهینه‌سازی مصرف انرژی کم هزینه‌ترین راهکار جبران ناترازی به حساب می‌آید و این مسئله تنها از راه فرهنگ‌سازی میسر است.

این مقام مسئول گفت: ارتقای استاندارد و معیارهای مصرف انرژی در تجهیزات برقی جز تفاهمات وزارت نیرو و سازمان ملی استاندارد قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در کمیته برق تا کنون ۳۴۵۵ استاندارد تدوین شده است و می‌تواند در بهبود شرایط مصرف انرژی در دستور کار قرار گرفته است.

اسلام‌پناه ادامه داد: به منظور تقویت تعاملات بین‌بخشی، معیارهای مصرف انرژی در سامانه‌ها با هدف کاهش ۳۰۰۰ هزار مگاواتی در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: تنظیم تفاهنامه مشترک یکی از اقدامات بود و حذف سه رتبه E وF وG و اضافه کرند سه رتبه A+ وA++ وA+++ به منظور الزام استفاده از فتاوری‌های هوشمند کولر آبی در دستور کار قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: امیدواریم مردم از این پس کولرهای استاندارد خریداری کنند و شاهد کاهش مصرف در این حوزه باشیم.

اسلام‌پناه با بیان اینکه ناترازی انرژی امروز یک مشکل جهانی است، تاکید کرد: این استاندارد یک استاندار اجباری در حوزه کولر آبی است و ما باید از این گنج انرژی حفاظت کنیم.

منبع خبر

امتیاز شما